Serniki lubię pod każdą postacią, moje dzieci też więc często je piekę. Uważam że jest to proste ciasto do wykonania, nie ma tutaj żadnej filozofii. Sernik Królewski powstaje z kakaowego ciasta kruchego i masy serowej. Doskonały na niedzielę do kawy czy herbaty oraz na Święta i różne imprezy okolicznościowe. Po prostu wspaniały klasyczny sernik.
Składniki na ciasto kakaowe:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 150 gram miękkiego masła
- 2 łyżki kakao
- 1 łyżka kwaśnej śmietany
- 1 jajko
Składniki na masę serową:
- 1 kg twarogu lub sera wiaderkowego
- 5 jajek
- 200 gram miękkiego masła
- 1,5 szklanki cukru pudru
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 1 budyń waniliowy lub śmietankowy bez cukru
Sposób wykonania:
1. Zmielić twaróg. Ja mielę tylko raz, uważam że to wystarczy, nie zauważyłam różnicy pomiędzy serem zmielonym trzy razy a zmielonym raz.
2. Wszystkie składniki na ciasto kruche dobrze zagnieść, uformować kulę, zawinąć w folię i włożyć na godzinę do lodówki. Ja ostatnio do tego celu używam malaksera. Wrzucam wszystkie składniki i kilka sekund mieszam no i ciasto gotowe.
3. Gdy ciasto kruche chłodzi się w lodówce zabieram się do przygotowania masy serowej. Białka oddzielam od żółtek i ubijam na sztywną pianę z odrobiną soli.
4. W innej misce żółtka ucieram z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Dodaję po trochu wcześniej wyciągnięte z lodówki masło i ucieram na puszystą masę.
5. Cały czas miksując dodaję stopniowo przygotowany wcześniej twaróg.
6. Następnie dodaję jeszcze budyń i chwilę mieszam.
7. Na końcu dodaję ubitą pianę z białek ale mieszam już tylko delikatnie drewnianą łyżką.
8. Na tym etapie jeżeli lubisz możesz opcjonalnie dodać jeszcze rodzynki i skórkę pomarańczową.
9. Blachę o wymiarach 25x40 cm wykładam papierem do pieczenia.
11. Schłodzone ciasto dzielę na dwie części, jedną większą i drugą mniejszą. Powiedzmy trochę mniej niż 3/4 ciasta daję na spód a resztę na wierzch.
12. W pierwszej kolejności na spód blachy daję tą większą część ciasta i równomiernie palcami ją rozprowadzam. Następnie wlewam masę serową i na wierzch zetrzeć na dużych oczkach pozostałą część ciasta czyli tą mniejszą.
13. Piec w 180 stopniach około 60 minut w zależności od piekarnika góra-dół. U mnie gotowy był już po 50 minutach. Jeżeli zauważysz że sernik zaczyna Ci pękać podczas pieczenia, możesz zmniejszyć temperaturę do 170 i piec dalej.
Zamiast twarogu można użyć oczywiście sera z wiaderka np. President lub innego. Ja osobiście wolę zmielić twaróg bo mam wrażenie że te wiaderkowe smakują jak serek homogenizowany.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz